MENU
Thesari.com © 2001 - 2023

BE dënon sulmet ndaj ambasadorit Donald Lu - Thesari

E Shtunë 04 Shkurt, 2017
BE dënon sulmet ndaj ambasadorit Donald Lu

Vlahutin-Lu

Delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë ka reaguar pas përplasjeve mes ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu dhe kryeprokurorit, Adriatik Llalla.

Përmes një deklarate për mediat, ambasada e BE mbështet publikisht ambasadorin e SHBA-së në Tiranë, për angazhimin e tij në krijimin e një gjyqësori të pavarur dhe profesional.

Delegacioni i BE thekson gjithashtu se javën e ardhshme nis punë Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit (ONM), i cili do të mbikëqyrë procesin e Vettingut për gjyqtarët dhe prokurorët.

Nisja e menjëhershme e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, i cili që prej javës së ardhshme do të mbikqyrë rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, është një tjetër angazhim i përbashkët BE SHBA

Deklarata e BE
Bashkimi Europian ka shprehur vlerësimin më të lartë për angazhimin diplomatik të Ambasadës së SHBA në Tiranë dhe në veçanti të Ambasadorit të SHBA, Donald LU.

BE dhe SHBA bashkëpunojnë ngushtë për të mbështetur popullin shqiptar në krijimin e një sistemi gjyqësor plotësisht të pavarur, të përgjegjshëm, të paanshëm dhe profesional.

Nisja e menjëhershme e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, i cili që prej javës së ardhshme do të mbikqyrë rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, është një tjetër angazhim i përbashkët BE SHBA.

Jep një mendim
Komentet publikohen direkt pa censurë. Mundohuni ti përshtateni etikës së komunikimit.*
* Administratori rezervon te drejten per te edituar ose fshire komentet
Do a marri Berisha apo do e mbaje Basha drejtimin e PD?