MENU
Thesari.com © 2001 - 2024

Shkëlzen Doli shërbëtori i radhës në oborrin e Edi Ramës - Thesari

E Mërkurë 21 Dhjetor, 2016
Shkëlzen Doli shërbëtori i radhës në oborrin e Edi Ramës

Shkelzen-Doli

Nje vit me pare ne te gjithe u ndjeme shume krenare, kur ne pushimin ndermjet dy pjeseve te Koncertit te Pervitshem te Vjenes, u shfaq nje video, ku instrumentisti Shkelzen Doli sebashku edhe me instrumentiste shqiptare, kishin pergatitur nje video me kaba shqiptare.

Qellimi i asaj video ishte promovimi i vlerave me larta te artit dhe bukurive te ketij vendi. Kush nuk u ndje krenar ate 1 Janar, kujt nuk ui be perkedhel sedra qe e gjithe bota pa per 5 minuta qe edhe ne kemi artin tone sublim? Po ate dite ne mesuam per here te pare se ekzistonte edhe nje instrumentist (une te pakten per vete) Shkelzen Doli qe kishte punuar fort qe muziken shqiptare ta reklamonte deri edhe ne Koncertin e Vjenes te 1 Janarit.

Por ajo qe po ndodh sot gati 1 vit pas asaj dite eshte i trishtueshme. Nga njeriu qe i beri krenar shqiptaret, sot Shkelzen Doli eshte shnderruar ne nje lloj buratini ne doren e atij qe e ka per profesion ta marre artin e ta kthje ne mut, thjeshte e vetem per interesat e tij. Nga nje instrumentist i Filarmonise se Vjenes apo aty afer, sot Shkelzen Doli eshte shnderruar ne nje lolo te oborrit te atij qe artin e perdori gjithe jeten ne sherbim te pushtetit te tij dhe kurre anasjelltas.

Shkelzen Doli mesa duket kuptoi se duke hapur nje kompani fantazem ne Shqiperi, mund te ishte me fitimprurese sesa te vazhdonte te performonte si nje artist libertin neper skenat boterore. Shkelzen Doli kuptoi se po te perdorej si mashtrim nga ai qe mashtron gjithekend ne Shqiperi, fitonte me shume se po te ishte i ndershem me artin e tij ne Austri. Prandaj Shkelzen Doli vendosi qe te behej njish me mashtruesin, i cili pas mashtroi shqiptaret 3 vjet me pare, vendosi qe edhe vitin e fundit te mandait te tij, ta nisi me mashtrim. Mashtrimin se ne 2 Janar ne Shqiperi do te performoje Filarmonia e Vjenes.

Do te ishte ne nderin e Shkelzen Dolit te dilte e thoshte sot se ajo qe Edi Rama ka thene duke perdorur emrin e tij eshte mashtrim. Do te ishte ne nderin e Shkelzen Dolit te thoshte edhe shume gjera te tjera, por ai nuk ka per ta bere ate sepse tashme ai eshte blere me parate e pushtetit. Ne do te kishim shkuar ne Pallatin e Kongreseve me 2 Janar qofte edhe te per te pare vete Shkelzen Dolin duke i rene violines dhe do te na kishte mjaftuar kaq, por kjo nuk do te ishte e majftueshme per Edi Ramen qe ta niste vitin e fundit te tij si kryeministri me nje mashtrim.

Une nuk i ve faj Shkelzen Dolit qe e vuri emrin e tij ne krah te ketij mashtrimi, sepse para tij ai qe mashtron gjithe shqiptaret, ka mashtruar burra edhe me te zgjuar, por aspak me te mire se Shkelzen Doli. Por ama, une i ve faj Shkelzen Dolit qe nga nje artist ne Vjene, zgjodhi te ishte nje buratin ne Tirane! …dhe per kete sinqerisht me dhimbset!

Jep një mendim
Komentet publikohen direkt pa censurë. Mundohuni ti përshtateni etikës së komunikimit.*
* Administratori rezervon te drejten per te edituar ose fshire komentet
Do a marri Berisha apo do e mbaje Basha drejtimin e PD?